A pigmentfoltok amik a bőrön megjelennek, lehet hogy legtöbbször ártalmatlanok, mégis rendkívül bosszantóak esztétikai szempontból, mivel a legtöbbször arcon, nyakon és mellkason alakulnak ki, vagyis a napnak kitett bőrfelületeken. Pigmentfoltok akkor jönnek létre, ha a bőr túl sok melanint termel. A fényvédelem nélküli napozástól, a melanin termelés felborulhat, ennek köszönhetően a bőr felszínén alakulnak ki pigmentfolt formájában, melyek változatos méretűek és színűek lehetnek.
De nézzük meg közelebbről, hogy mitől is alakulhatnak ki a pigmentfoltok:
- A legfontosabb a már korábban említett napozás, de lehet hormonális probléma is a háttérben (pl. menopauza).
- A gyógyszerek szedése is előidézheti a foltok kialakulását, sok hölgynél a fogamzásgátló alkalmazása eredményezi a barnás foltokat, de akár más erősebb hatóanyagú gyógyszer is segítheti a kialakulást.
Milyen fajtákat különböztetünk meg a pigmentfoltok kialakulásakor:
- Öregségi foltok vagy napfoltok: Általában akkor alakulnak ki, ha túl sokat tartózkodsz a napon, minél kevesebbet napozol fiatal korodban, annál később lesznek jelen az életedben. Arcon, mellkason és kézen ugyanúgy megjelenhet, halványítani tudsz rajta bizonyos kozmetikumokkal vagy akár kezelésekkel, de teljesen eltüntetni már nem lehet. Fontos, hogy megfelelő fényvédelemmel enyhíthető a kialakulás esélye.
- Májfolt: Jellemzően a sötétebb bőrtónussal rendelkezőkre jellemző, és legtöbbször hormonális problémák állnak a háttérbe. Ha sikerül megoldani a problémát, rendszerint magától elmúlik.
- PIH: Ez is a sötétebb bőrtónuson, gyulladásos bőrbetegségek után alakul ki, ha megszűnt a gyulladás, magától is elhalványul.
De lássuk az izgalmas részt, hogy mivel is tudjuk akár eltüntetni vagy halványítani a foltokat:
- Retinoidok vagy A-vitamin: hatékonyak, de irritálhatják a bőrt, ezért nem árt óvatosnak lenni velük, mivel az irritáció csak tovább ronthat a helyzeten. Terhes nőknek tilos az alkalmazásuk.
- Niacinamide: a niacinamide tartalmú kozmetikumok szintén rendkívül hatékonyak a foltok elhalványításában, és gátolják a “buborékok” bőrfelszínre jutását.
- C-vitamin: hasznos a pigmentfoltok elleni harcban, képes elhalványítani őket és ránctalanító szerepe is van.
- Pigmentfoltok elleni peptidek: segítik a foltok elhalványítását, illetve a gátolják a kialakulásukat.
A pigmentfoltok esetében elengedhetetlen a türelem, mert akár több hónap is eltelhet, mire változást vehetsz észre. Légy kitartó, ne add fel!