5% kedvezmény – minden termékből 20.000 Ft vásárlás felett kód: “clever5”

INGYENES SZÁLLÍTÁS 20.000 FT FELETT

PÉNZVISSZAFIZETÉSI GARANCIA

ONLINE ÜGYFÉLSZOLGÁLAT 24/7

BIZTONSÁGOS FIZETÉS
SIMPLE PAY

A tudatos bőrápolás a mindennapi fényvédelemnél kezdődik, és nemcsak azért, mert egy megfelelő fényvédő a nr. 1 anti-aging dolog, amit tehetsz, de azért is, mert ezzel védekezel a káros, komoly bőrelváltozásokkal szemben is.

De ha még tisztában is vagy vele, mennyire fontos a mindennapi fényvédelem, akkor is felmerülnek kérdések: például hogy mennyi fényvédő szükséges? Mekkora adagot a legjobb reggelente a bőrödre felkenni, érdemes-e utána egy kicsit várni, és pár óránként újrakenni? Mit jelent, hogy SPF? Most ezekre a sokszor feltett kérdésekre igyekszünk minél alaposabban válaszolni.

Mi az a fényvédő?

A fényvédő (így is találkozhatsz vele: fényvédős hidratáló, nappali krém, és ha egész testre való kiszerelést jelez, akkor naptej) egy hidratáló alapú formula, amit különböző típusú és hatékonyságú fényvédő összetevőkkel gazdagítanak, és ezen kívül még lehet, hogy bőrtípusodnak vagy bőr problémádnak megfelelő célzott összetevőket is lelsz fel  benne, mint például a Benton fényvédőiben.

A fényvédő feladata a nevéből is következik: abban segít, hogy véd a bőrödet a káros UV sugaraktól (UVB és UVA sugarak).

Azt, hogy egy készítmény fényvédős-e, a legegyszerűbben onnan tudod megfigyelni, hogy rá van-e írva az, hogy SPF. Az SPF (Sun Protection Factor) egy világszerte alkalmazott, egységes jelölés, és elsősorban az UVB sugarakkal szembeni védelmet fejezi ki. Az UVA elleni védelem mértékének jelölésére sajnos még nem vezettek be ilyen egységes jelölést.

Miért fontos a fényvédelem?

Sokan azt vélik, hogy fényvédőzni csak akkor kell, ha tavasz vagy nyár van, ha szépen süt a nap, neadjisten, az ember napozik. Egyszerű azt gondolni, főleg télen vagy ha esik az eső, hogy “áh, nem is annyira süt a nap, minek ide a fényvédő”. Pedig a napi fényvédelem az év 365 napjára vonatkozik, ezáltal télre és nyárra is.

Az igaz, hogy a hidegebb évszakokban a barnulást okozó UVB kevesebb van, mint mikor hétágra süt a nap, de jó tudni, hogy a legalább annyira káros UVA télen-nyáron hasonlóan is létezik. 

A bőröregedés folyamatait az UV (és ráadásul elsősorban az UVA) jelentősen felgyorsíthatják, olyannyira, hogy egy 2013-as kutatás során: “A klinikai bőröregedést nagymértékben befolyásolják a külső tényezők, különösen a napártalom. Az UV-sugaraknak való kitettség az arcon megjelenő bőröregedés jeleinek mintegy 80%-áért felelős.”

Vagyis ahhoz, hogy megelőzd a bőröregedés (ráncok, pigmentfoltok, megereszkedett bőr) korai kialakulását, érdemes valóban mindennap fényvédőzni. Ráadásul a többi bőrápolód is csak akkor tud kellően hatni, ha használsz fényvédőt mellette.

Fizikai kontra kémiai fényvédők

Míg a fizikai fényvédők visszaverik az UV sugarakat, addig a kémiai fényvédők elnyelik a sugarakat. A fizikai fényvédők leggyakoribb összetevői a cinkoxid és a titánium-dioxid (ezek az összetevők nem szívódnak be a bőrbe, hanem a bőr felszínén maradva verik vissza/szórják szét a napsugarakat) méregként hatnak a tengeri élőlényekre, és komoly veszélyt jelentenek az amúgy is törékeny ökoszisztémára. Ráadásul biológiailag nem lebomló anyagok, sőt, nanoszemcsés technológiát alkalmazó előállításukkal kapcsolatban kutatások is folynak arra vonatkozóan, hogy vajon kialakíthatnak -e rákos megbetegedéseket. Ezért, ha fizikai fényvédőt szeretnél alkalmazni, érdemes olyan terméket választanod, melyben nincsenek nanorészecskék.

Európai kontra amerikai fényvédők

Az FDA (Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi hivatal) szabványai másak az Európaitól. Míg az USA-ban a fényvédő gyógyszernek minősül, addig Európában kozmetikumnak, ennek köszönhetően nálunk az SPF besorolás feltüntetése nem kötelező, csupán tájékoztató jellegű. Továbbá míg Európában hétféle UV-szűrőt engedélyeznek, addig Amerikában csak háromfélét, ezáltal egy neves személyes véleménye szerint az európai fényvédők hatékonyabbak lehetnek, mint az amerikai társaik.

Állatkísérletmentes termékek 

A kozmetikumok és szépségápolási készítmények  közül magasan a fényvédőket tesztelik a legtöbbet állatokon. Ez nem azt jelenti, hogy az a márka, amelyik állítja, hogy állatkísérletek nélkül állította elő a kozmetikumát, hazudik, csupán arról van szó, hogy a fényvédőben megtalálható  nyers összetevőket egy bizonyos ponton – a garantált hatékonyság érdekében – állatokon tesztelték. (A PETA állítja, hogy rengeteg cruelty-free fényvédő van jelen, amik valóban állatkísérletek nélkül készültek, de az összetevőlistán szereplő összes tétel egyszer legalább állatokon volt letesztelve.)

Figyelj a mennyiségre!

Mindig a fényvédő legyen a rutinod utolsó része, és lehetőleg 15-20 perccel azelőtt kend  fel, hogy napra mész, továbbá másfél-két óránként kend magad ismételten. (Ha vízbe mész, akkor még többször) Az arcodon és a nyakadon egy teáskanálnyi mennyiséget kenj szét, míg a mellkasodon és a hátadon két-két teáskanálnyit. Karonként 2 teáskanálnyi adagot vegyél figyelembe, míg lábanként (magasságtól függően) 2-3 teáskanálnyit.

Milyen fényvédővel kenjük a gyerekeket?

A legfontosabb, hogy a kicsiket fényvédelem nélkül sose engedjük napra menni. (A legtöbb elismert szakember szerint a gyerekeknek vagy kémiai vagy nem nanorészecskés fizikai fényvédő javasolt.) Bár náluk is jelen van a „90 perces szabály”, ha vízbe mennek vagy szaladgálás közben nagyon megizzadnak, akkor javasolt őket gyakrabban újkenni. Rövid hajú fiúk esetében is figyeljünk arra, hogy a nyakat és fül mögötti területet is lekenjük. (A fület sokan el szokták felejteni, pedig az egyik legkönnyebben leégő területről beszélünk.)

Fényvédelemmel kapcsolatos tények és tévhitek 

  • A különböző készítmények SPF számai nem adódnak össze, vagyis ha több, SPF-et tartalmazó krémet viszel fel (alapozó, hidratálókrém, fényvédő) akkor ezek közül csak a legmagasabb faktort tartalmazó termék számít.
  • Az anyajegyeid jóindulatú elváltozások. Ha bármilyen változást kezdesz el látni, azonnal fordulj szakemberhez!
  • Aki aknés bőrrel rendelkezik azoknak, a nap bár száríthatja a pattanásokat, fontos tisztába lenni vele, hogy sok fényvédő komedogén, vagyis eltömítheti a pórusokat. Ezltal az aknéra hajlamosaknak javasolt kerülni az ásványi olajakat tartalmazó készítményeket.
  • A sötétebb bőrűeknek (bár nem annyira érzékenyek az UV-fényre, mint a világosabb bőrűek) ugyanúgy kell óvniuk magukat a káros sugaraktól. Lehet, hogy tovább „bírják” a napon és nem égnek le látványosan, attól még ugyanúgy igényük van a megfelelő fényvédelemre.
  • Egyetlen fényvédő sem „vízálló”, maximum víztaszító vagy vízlepergető.
  • Ne alkalmazd a tavaly felbontott fényvédődet, vegyél újat! A fényvédők szavatossági ideje legfeljebb 12 hónap.
  • Bármit is ígérjen egy csomagolás, nem létezik olyan fényvédő, amit elég egyszer felkenni és egész napos védelmet biztosít.
  • Tévhít az is, hogy a 60 faktoros fényvédő kétszer olyan hatékony, mint a 30 faktoros. A 30 és az 50 faktoros között csupán 1 % eltérés van. A 30 faktoros fényvédő megfelelő választás, ugyanis amellett, hogy óv, nem ad hamis biztonságérzetet – mármint abból a szempontból, hogy jó eséllyel többszőr kened újra. Akár 30, akár 50 faktort alkalmazol, a lényeg, hogy amikor nagyon erős a nap, vagy sokat vagy kint, akkor rendszeresen kend újra, és megfelelő mennyiséget használj.
  • Nem nagyon kivitelezhető, hogy a fényvédődre felvitt reggeli sminkedet napközben lemosd és újra sminkelj. Két megoldás van:  vagy jobban óvod az arcod a nap sugaraitól (akár egy kalappal) vagy spray-állagú fényvédőt hordasz a táskádban, és a sminkelt arcodra fújod.
  • Nyáron sem kell kerülnöd a kíméletesebb savas hámlasztókat – ha utána alkalmazol fényvédőt.
  • Ha fényvédőt használsz, akkor ne felejtsd el az  esti rutinodból a dupla arctisztítást.
Bevásárlókosár0
Nincs termék a kosaradban!
Vásárlás folytatása
0
X